Oracle

Oracle veritabanı felaket kurtarma merkezi (FKM/DR) Data Guard, yüksek erişebilirlik (YE/HA) çözümü Real application Cluster ve bu ikisinin beraber kullanıldığı max. yüksek erişebilirlik mimarileri (MAA/MYE) alanlarında danışmanlık, eğitim bakım ve dış kaynak kullanımı hizmetleri veriyoruz.

Oracle Data Guard

Aynı lokasyonda ve/veya farklı illerde felaket kurtarma merkezi çözümleri (FKM) olarak kullanılabilir. Bu yapıda 1 adet aktif (primary) ve 30 adete kadar pasif (standby) veritabanı sunucunuz olabilir. Eğer aktif dataguard lisansınız varsa, pasif veritabanınızı sadece okumaya açabilirsiniz. Bu çözümde aktif sunucunuzun başına Bir şey gelmesi durumunda pasif veritabanınızı aktif hale getirerek 5-10 dakika içinde kaldığınız yerden çalışmaya devam edebilirsiniz. Böylece iş/prestij kaybı yaşamazsınız.Dataguard’ı enterprise sürüm lisansınız varsa kullanabilirsiniz. Eğer standart sürüm lisansınız varsa DBVisit gibi 3. parti bir yazılım kullanabiliriz.

Oracle Real Application Cluster

Oracle’ın cluster çözümünde bütün nodlar aktiftir, uygulamalar ya da kullanıcılar herhangi birine bağlanarak çalışabilirler. (Servislerle, uygulamaların/kullanııcıların hangi noda bağlanacağı kurallarla belirlenebilir.)
Bağlı olunan nodda bir sorun olması durumunda diğer nodlardan birine bağlanarak çalışmalarını sürdürebilirler. Herhangi bir hizmet kesintisi yaşanmaz. Kritik yerler için önerdiğimiz bir yapıdır.

Oracle Max. Availability Architecture

Yukarda bahsedilen RAC ve Data Guard yapılarının beraber kullanıldığı çok kritik yerler için kullanılan maximum erişebilirlik mimarisidir.