Microsoft SQL Server

Microsoft veritabanı sunucusu SQL serverın felaket kurtarma merkezi ve yüksek erişebilirlik çözümlerinde danışmanlık, eğitim, bakım ve dış kaynak kullanım hizmetleri vermekteyiz.

Microsoft SQL Server FailOver

Aynı clusterda instance seviyesinde ayarlanabilen yüksek erişilebilirlik çözümüdür (msSQL High Availability HA). Nodlara aynı storage daki aynı diskler mount edildiği için veritabanı katmanında disk yedekliliği yoktur. Eğer storage larınız da clusterlı ise sorun olmayacaktır. Otomatik failover işlemi ile SQL servisi, sorunlu noddan, sorunsuz noda otomatik olarak taşınabilir. VT seviyesinde yapılamadığı, sadece instance seviyesinde yapılabildiği için ve pasif nodlardan okuma yazma yapılamadığı için esnek değildir.

Microsoft SQL Server Database Mirroring

Burda da pasif noddan okuma/yazma yapılamaz. Okuma yapabilmek için snapshot alınması gerekir. Yüksek erişilebilirlik (High Availability – HA) için senkron , Felaket kurtmarma merkezi (Disaster Recovery – DR) çözümü için asenkron ayarlanır. 
Veritabanı bazında mirroring yapılabilir. Eğer fazla sayıda veritabanınız varsa hepsi için ayrı ayrı işlemleri tekrar etmeniz gerekir. Aktif ve pasif nodlar verileri kendi disklerinde tuttukları için disk yedekliliği vardır. Lakin Microsoft, bu çözüme devam etmeme kararı aldı.

5-min-400x300

Microsoft SQL Server AlwayOn

Veritabanı seviyesinde gruplar oluşturarak ayarlanabilir. Pasif noddan okuma yapılabilir. Page repair özelliğine sahip. Disk yedekliliği mevcut. Yüksek erişebilirlik ya da felaket kurtarma merkezi çözümü olarak kullanılabilir. AlwayOn msSQL server’ın en esnek ve kullanışlı çözümü diyebiliriz.

Microsoft SQL Server Replication

Mantıksal yani DML cümleleri ile replikasyon yapıldığından daha çok raporlama (OLP/DataWareHouse) için kullanılır. Örneğin, tablo bazında replikasyona izin verir hedef sunucuda ihtiyaçlarımıza göre objelerde değişikliklere gidebiliriz. İndex oluşturmak gibi. Replikasyon araçlarına örnek vermek gerekirse Oracle Golden Gate, dbVisit Realtime data replication, Striim vb.

Microsoft SQL Server LogShipping

Felaket kurtarma merkezi çözümüdür. VT bazında yapılabilir , pasif nodda okuma yapılabilir.