MySQL

Önce açık kaynak kodlu ücretsiz olan MySQL, sonrasında Oracle’ın devreye girmesi ile hem enterprise (lisanslı/ücretli) sürümü hem de community sürümü (ücretsiz/açık kaynak kodlu) olmak üzere iki farklı seçenekle devam etmektedir. Ücretli ve ücretsiz sürümlerin sahip olduğu özellikler açısından farklılıklar mevcuttur. Kritik üretim ortamları için seçilen sürüme ve özelliklere dikkat edilmesi gerekir. Diğer veritabanlarında olduğu gibi felaket merkezi ve yüksek erişebilirlik alanlarında danışmanlık, bakım, eğitim ve dış kaynak kullanım hizmetleri vermekteyiz.

MySQL Server Cluster (Aktif-Pasif)

MySQL’in aktif-pasif çözümünde binary-log dosyaların standby sunucuya gönderilip işlenir. Bir felaket durumunda standby sunucu aktif edilerek ve hizmet kesintisi minimuma çekilir. MySQL tarafında çeşitli yüksek erişebilirlik ve felakat kurtarma merkezi çözümleri mevcuttur. İş ihtiyaçlarınıza göre en uygun çözüme birlikte karar verebiliriz.

MySQL Server Cluster (Multi-Master)

Paylaşımlı disk mimarisi yerine lokal diskler kullanılır her nod kendine gelen transactionları diğer masterlara replike eder. Arada çakışmaları önleyecek mekanizmalar mevcuttur.